2. Hur man talar om skolan

Hej förälder!

En del av er som läser detta brev trivdes bra och lyckades bra i skolan. För andra var det kanske tvärtom…. eller att du trivdes men inte lyckades, eller att du lyckades och inte trivdes. Hur det än var, har våra egna erfarenheter av skolan en tendens att färga av sig på hur vi pratar om skolan med våra barn och ungdomar.

Du vill, som i princip alla föräldrar vill, att din son eller dotter ska både trivas och lyckas. En del av detta hänger på hur du pratar om skolan med ditt barn. Skolan debatteras ständigt och har fått stå ut med ganska mycket kritik på sistone. Ibland har skolor svårt att attrahera erfarna pedagoger. Ibland är det rörigt i organisationer med många skolledare som kommer och går och pedagoger som kommer och går. Det vore inte riktigt att påstå att alla skolor i Sverige fungerar tipp-topp.

Men det blir knappast bättre om du talar om för barnen hur du vantrivdes i skolan, att din sons eller dotters lärare är inkompetenta, att rektorn inte vet vad han eller hon gör, eller att deras skolarbete inte har betydelse – och att det inte är särskilt viktigt att göra läxor eller plugga inför ett prov.

När du frågar och diskuterar skolan fokusera därför på vad man lär sig. Undvik generella frågor, ”Hur har det gått i skolan idag?” Eller ”Vad har ni gjort i skolan idag?” Ställ mer konkreta frågor om lärande, till exempel:

– Ge ett exempel på någonting du har lärt dig idag.

– Vad var det mest intressanta som hände idag?

– Är det någonting du lärde dig idag som överraskade dig?

Att tänka på

Din son eller dotter kommer inte alltid att kunna svara på dessa frågor och ibland kommer de att säga, ”ingenting” eller ”inget speciellt”. Men fortsätter du att fråga om vad de har lärt sig så visar du ditt intresse för vad de lär sig – och det kommer intressanta reflektioner så småningom.

Med vänlig hälsning

© John Steinberg

Upload Files Drag and drop your files here or click the button to upload your files from your computer

multi file upload Drag and drop your files Max Upload: 20 MB
close image preview
image preview
Task already exist for this element.
Write your message in the existing thread.
Here, we opened it for you.
Pushed to Media Folder.
The file was added to the website's media folder, you can now use it from the there.
poweredby
hide sidebar icon
sidebar left
sidebar menu
sidebar menuThis Page
sidebar menuAll Pages
sidebar menuShow Complete Tasks
sidebar menuShow Internal Tasks
sidebar menuSort by Date
sidebar menuSort by Priority
sidebar menuSort by Status
Tasks
Pages
no task in sidebar
Add your comments
Click any part of the page to start collaborating
              Loading...
              ×
              ×
              Approve Page

              When the page is ready, click the green button to signal to the webmaster that <b>this page is approved.

              there was some error. Please try again.
              ×
              Page Approved
              Desktop Tablet Mobile
              Back to Standard View
              You Ran Out of Website Slots

              That's great!
              It means you're growing & onboarding more clients!<br>Don't let it stop you

              There was some error. Please try again.